-45
%
R9
8.5...
ABK Soleras Beige Naturale Skirting board S1R49301 6,5x80cm rectified 8,5mm
€12.97
/ piece *
€7.13 / piece *
%
€57.07 / box *
%
Content per pack:
8 piece
Goods to be procured: Usually available within 10 business days + delivery time up to 20 business days
Product number:
S1R49301-abk
Product information "ABK Soleras Beige Naturale Skirting board S1R49301 6,5x80cm rectified 8,5mm"
Important: note the technical details in the manufacturer catalog for the article ABK Soleras Beige Naturale Skirting board S1R49301 6,5x80cm rectified 8,5mm
SOLERAS is a porcelain plank collection inspired by the wooden staves of barrels used for ageing wine and liqueurs. Along with the natural wood grain, the surface also displays the typical markings left by liquids and a planed-effect texture. The 20x170 cm plank produced using Auto-leveling technology ensures the maximum ease of installation and perfect results every time.
SOLERAS is a porcelain plank collection inspired by the wooden staves of barrels used for ageing wine and liqueurs. Along with the natural wood grain, the surface also displays the typical markings left by liquids and a planed-effect texture. The 20x170 cm plank produced using Auto-leveling technology ensures the maximum ease of installation and perfect results every time.
| Color variation: | V3: Significant variation in color, motifs, and texture occurs among tiles within the same production batch. We recommend checking the product range carefully before ordering. |
|---|---|
| Colour: | Beige |
| Format [cm]: | 6,5x80 |
| Frost resistance: | Ja |
| Item type: | Skirting board |
| Look: | Wood |
| Material: | Colorbody fine porcelain stoneware |
| Rectified: | Ja |
| Slip resistance: | R9 |
| Sorting: | 1st choice |
| Surface: | nature |
| Surface designation manufacturer: | Naturale |
| Thickness [mm]: | 8.5 mm |
| Pack [m]: | 6.4 m |
| Pack [kg]: | 8.8 kg |
| Pack [m2]: | 0.42 m² |
| Pack [pieces]: | 8 Pc |